Na celoslovenskej súťaži zručnosti vodárenských pracovníkov skončila Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., na druhom mieste
Asociácia vodárenských spoločností a Východoslovenská vodárenská spoločnosť usporiadali už 37. ročník celoslovenskej súťaže zručnosti vodárenských pracovníkov. Miestom konania súťaže bol tento rok Bardejov. Na súťaži sa zúčastnilo desať vodárenských spoločností, 6 na základe výsledkov súťaže v minulom roku a štyri boli vyžrebované.
„Organizácia takejto súťaže je veľmi náročná na materiálové zabezpečenie a tiež nájsť vhodný veľký verejný priestor na súťažné disciplíny nie je jednoduché. Preto organizátori nepozývajú súťažiť pracovníkov zo všetkých vodárenských spoločností, ale len z desiatich,“ informoval Ing. Matej Géci, generálny riaditeľ Liptovskej vodárenskej spoločnosti, a. s., Liptovský Mikuláš.
Súťažiaci si mali poradiť s troma disciplínami. „V rámci prvej disciplíny bolo potrebné zmontovať vodovodné potrubie s vodovodnou prípojkou a opraviť ho s použitím nových technologických postupov. V druhej disciplíne mali vodárenskí pracovníci vytýčiť trasu vodovodného potrubia a jeho súčastí, vyhľadať a vytýčiť poruchy na vodovodnom potrubí,“ priblížil Ing. Matej Géci.
Za Liptovskú vodárenskú spoločnosť, a. s., súťažili v prvej disciplíne Milan Blahút a Tomáš Halko, trasu vodovodného potrubia vytyčovali a poruchy na vodovodnom potrubí vyhľadávali Pavel Debnár a Ján Lenko. Vedúcim družstva bol Marian Kováč.
V programe bola aj mimosúťažná disciplína s názvom Enigma, v ktorej bolo potrebné vyhľadať v určenom úseku skryté úniky vody a určiť ich presnú polohu za stanovený časový limit. V tejto disciplíne Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., nemala súťažné zastúpenie.
Prácu každého družstva sledovali rozhodcovia. Dozerali, či súťažiaci dodržiavali prísne a jednoznačné hodnotiace kritériá, ktoré sa týkali, napríklad správneho postupu pri práci, používania správnych nástrojov, presnosti pri jednotlivých krokoch montáže a ďalších nevyhnutných podmienok pre kvalitné zmontovanie vodovodného potrubia s vodovodnou prípojkou a ich opravu.
„Na súťaži nechýbali ani rozhodcovia, ktorí hodnotili dodržiavanie správnych princípov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Pozorovali, či súťažiaci neporušujú niektoré z hodnotiacich kritérií z tejto oblasti. V prípade nedodržania správnych postupov v rámci bezpečnosti a ochrany zdravia družstvá dostali trestné body,“ vysvetlil Ing. Matej Géci. Pre ilustráciu uveďme, že v prvej disciplíne bolo pri montáži a bezpečnosti práce spolu viac ako 80 hodnotiacich kritérií, takže súťažiaci museli byť sústredení na prácu, správne postupy aj časové limity.
Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., sa po spočítaní bodov z obidvoch disciplín umiestnila na celkovom 2. mieste, čo je naozaj výborný výsledok a odzrkadľuje odbornosť a kvalitu práce zamestnancov, ktorú odvádzajú aj v zamestnaní počas celého roka. Na 1. mieste skončili Severoslovenské vodárne a kanalizácie Žilina. Na ďalších miestach bolo poradie vodárenských spoločností nasledovné: 3. Banská Bystrica, 4. Bratislava, 5. Považská Bystrica, 6. Košice, 7. Nitra, 8. Dolný Kubín, 9. Ružomberok, 10. Poprad.
„Cieľom celoslovenských súťaží zručnosti vodárenských pracovníkov, ktoré sa konajú vždy v iných mestách na verejných priestranstvách, je spopularizovať náročnú prácu vodárenských pracovníkov, ukázať divákom aspoň časť z toho, čo stojí za tým, že im doma z kohútikov tečie kvalitná pitná voda. Samozrejme, ide aj o porovnanie vodárenských spoločností navzájom. Nášmu družstvu sa podarilo vybojovať výborný výsledok, za čo im patrí veľká gratulácia,“ uzavrel Ing. Matej Géci.