„V rámci optimalizácie prevádzkových nákladov sledujeme trendy vo využívaní obnoviteľných zdrojov na výrobu elektrickej energie a jej využitie v podmienkach našej spoločnosti. Situácia z hľadiska pokroku technológií sa neustále zlepšuje, preto sme sa rozhodli pre inštaláciu fotovoltických panelov,“ informoval Ing. Matej Géci, generálny riaditeľ LVS.
„Oslovili sme tri spoločnosti, ktoré majú skúsenosti s výstavbou fotovoltických elektrární na vypracovanie cenovej ponuky na dodávku a inštaláciu fotovoltického systému. Následným porovnaním a dodatočnými osobnými stretnutiami sme ako najvhodnejšiu vybrali spoločnosť Stredoslovenská energetika, a. s., (SSE), ktorá nám ponúkla vybudovanie z vlastných zdrojov s dobou splácania 60 mesiacov,“ vysvetlil Ing. Tomáš Benikovský, výrobný riaditeľ LVS.
SSE zrealizovala a fotovoltickú elektráreň odovzdala do vlastníctva LVS. „Pre Liptovskú vodárenskú spoločnosť sme pripravili a realizovali komplexné technické riešenie, ktoré zahŕňa nielen dodávku fotovoltických panelov a ich nevyhnutných súčastí, ale aj ich umiestnenie a napájanie pre maximálne využitie výkonu vzniknutej fotovoltickej elektrárne,“ poznamenal Ing. Patrik Vicenec, riaditeľ sekcie Predaj B2B zákazníkom SSE.
Fotovoltické panely sú umiestnené na budove LVS a jej obslužných budovách, ktorými sú garáže a sklady. „Vhodne zvolené riešenie, ktoré využíva obnoviteľné zdroje energií šetrí pre spoločnosť energiu, čas i peniaze. Vytvoriť si vlastnú energetickú nezávislosť a prispievať k ochrane životného prostredia boli ciele, ktoré sa vďaka inštalácii fotovoltických panelov s výkonom 224kW podarilo liptovskomikulášskym vodárňam úspešne naplniť,“ dodal Ing. Patrik Vicenec.
,,Liptovská vodárenská spoločnosť oceňuje ponuku i servis takého rozsiahleho a zložitého projektu zo strany SSE. Projekt bol komplikovaný najmä z pohľadu prípravných fáz, pretože bolo nevyhnutné vyriešiť množstvo technických detailov, povolení a splnenia technických podmienok lokálneho zdroja,“ povedal Ing. Matej Géci.
„Výroba elektrickej energie fotovoltickou elektrárňou podľa profilu za rok 2019 s predpokladom nulového pretoku výkonu do siete Stredoslovenskej distribučnej predstavuje predpokladanú úsporu bezmála 29-tisíc eur ročne. Návratnosť investície sa pohybuje na úrovni piatich až ôsmich rokov,“ uzavrel Tomáš Benikovský.