Mnohí obyvatelia okresu si všimli že od povodní, ktoré zasiahli liptovský región im niekoľko dní tiekla z vodovodu voda s inou chuťou, na akú boli zvyknutí. Pýtali sa prečo? Dôvodom bolo, že vodári sa museli tiež vysporiadať s mimoriadnou situáciou, ktorá počas a po povodniach nastala. Odstraňovali havarijný stav na viacerých miestach, niekde stále musia počkať na upadnutie vody.
Na obidvoch vodných zdrojoch, ktoré má Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., (LVS) Liptovský Mikuláš v Demänovskej Doline, sa prejavila zvýšená hladina Demänovky. Na vodnom zdroji Zadná voda zanieslo záchyt naplaveninami skál dreva a konárov. „Bolo potrebné uvoľniť oceľové zábrany pred vstupom do potrubia, lebo voda už nebola schopná cez nános štrku a piesku dostať sa do úpravne pitnej vody,“ informoval Ing. Pavol Danek, vedúci strediska vodovodov LVS.
Ešte horšia situácia bola na vodnom zdroji Vyvieranie v jaskyni, v ktorom sa voda od znečistenia zakalila až tak, že sa nedala používať na pitné účely. „Preto sme úpravňu museli odstaviť. Prívalová voda zničila na vodnom zdroji Vyvieranie nielen vstupné dvere, ale aj priestor pri nich a voda si vytvorila samostatný výver z jaskyne. Následne zobrala aj prístupovú cestu k Vyvieraniu, pričom ostali odhalené káble elektrickej inštalácie,“ vysvetlil P. Danek s tým, že pre poškodený most sa až po dvoch dňoch dalo dostať k zdroju a zistiť rozsah škôd.
S opravou elektrickej inštalácie musia počkať
Vodári už provizórne opravili most ponad Demänovku a opravujú vymletú komunikáciu. S prácami na odstránení škôd na elektrickej inštalácii vo Vyvieraní musia ešte počkať, pretože pre stále zvýšený prietok Demänovky je to nebezpečné. „Urobili sme aspoň prípravu na opravu vymletej komunikácie a zabezpečili elektrické káble,“ dodal vedúci strediska.
Voda z Demänovky sa dostala aj do jaskynného systému a z jaskyne ešte aj teraz vychádza nie cez výver, ako zvyčajne, ale cez poohýbané dvere a otvor, ktorý si vytvorila v stene.
Mikulášania si všimli, že nepili vodu z Demänovky
„Aby obyvatelia Liptovského Mikuláša a obcí až po Partizánsku Ľupču nezostali niekoľko dní bez pitnej vody, spustili sme náhradný vodný zdroj Liptovská Porúbka. Odtiaľ sme presmerovali tok vody cez vodojemy v Liptovskom Mikuláši a čerpaciu stanicu v Demänovej, ktorá prečerpávala vodu do úpravne. Preto si mnohí ľudia, ktorí sú zvyknutí na vodu z Demänovky, všimli, že im z vodovodu tiekla iná voda,“ ozrejmil Ing. Tomáš Benikovský, výrobný riaditeľ LVS s tým, že po vykonaných opatreniach bolo možné tento týždeň už vrátiť situáciu do pôvodného stavu.
Väčšina obyvateľov v okrese Liptovský Mikuláš preto nepocítila povodeň z hľadiska odstávky pitnej vody. „V rámci okresu sme však mali zakalený jeden skupinový vodovod Liptovský Ján – Podtureň, Uhorská Ves – Beňadiková a samostatné vodovody v Jakubovanoch a Liptovskej Porúbke. V týchto prípadoch nemáme náhradné riešenie, preto bolo potrebné len čakať na vyčistenie vody, ktoré trvalo dva dni. Počas tohto stavu boli vykonané laboratórne rozbory, ktoré preukázali zdravotnú nezávadnosť vody. Napriek tomu sa našim odberateľom ospravedlňujeme a ďakujeme im za pochopenie a trpezlivosť.
Vodári zaznamenali havárie aj na kanalizácii
V Liptovskom Jáne a Uhorskej Vsi povodeň tiež napáchala veľké materiálne škody. Pracovníci strediska kanalizácií a čistiarní odpadových vôd LVS tam riešili havarijný stav na stokových sieťach.
„V Liptovskom Jáne došlo k zatopeniu čistiarne zrážkových vôd, lebo voda v toku Štiavnica sa vybrežila a začala vtekať do kanalizácie. Došlo k preplneniu kanalizačného zberača smerom do Uhorskej Vsi. Aby sme ochránili obyvateľov Uhorskej Vsi, snažili sme sa regulovať prietok kanalizačného zberača, urobili sme prepojenie na čistiareň zrážkových vôd, ale v dôsledku enormného množstva pritekajúcej vody došlo k vytopeniu a znečisteniu tohto objektu,“ poznamenal Ing. Peter Hán, vedúci strediska čistiarní odpadových vôd a kanalizácií (ČOV a K) LVS.
Dramatickú situáciu v týchto obciach pomáhali riešiť po komunikácii so starostom Liptovského Jána nielen vodári, dobrovoľní hasiči, ale aj obyvatelia.
„Vrecami s pieskom sa snažili zamedziť vyliatiu potoka Štiavnica. V niektorých miestach sa to podarilo, ale tok bol taký veľký, že bolo nevyhnutné zo strany vedenia obce zabezpečiť odklonenie toku z pôvodného toku do poľa, aby nedošlo k vytopeniu a odtrhnutiu mostov hlavne v Uhorskej Vsi. Hladina miestneho potoka stúpala v krátkom čase do takých výšok, že mohlo dôjsť k zaplaveniu a odtrhnutiu mosta v Uhorskej Vsi.
Zo šachty vytekali splaškové vody
„V Demänovskej Doline zasa došlo k upchatiu kanalizačného zberača, ktorý ústí do čistiarne odpadových vôd v Pavčinej Lehote. V dôsledku neodbornej manipulácie so šachtami, nie však pracovníkmi LVS, došlo k zavaleniu jednej z nich. Následne zaplavilo potrubie, vytrhlo kanalizačný poklop a začali vytekať splaškové vody pomedzi chaty,“ spomenul P. Hán.
Z dôvodu vysokej hladiny Demänovky došlo k enormnému nátoku balastných vôd do kanalizácie, ktorá neplnila svoj účel na odvádzanie splaškových vôd. „Špeciálnymi vozidlami sme sa snažili uvoľniť usadeniny a skaly, ktoré boli v šachte, ale množstvo odpadových spolu so zrážkovými vodami bolo také veľké, že sme nedokázali vodu odtiahnuť. Hľadali sme spôsob, ako zabrániť ďalším škodám, vytypovali sme miesta, kde by sme množstvo zrážkovej vody, ktorá sa dostala do kanalizácie, odviedli do rozbúrenej Demänovky. Pre enormné množstvo vody a tlaku v kanalizácii to však bolo možné až po klesnutí hladiny Demänovky,“ opísal P. Hán.
Až po opadnutí vody v Demänovke a prietoku v kanalizácii na vytypovaných miestach osadili balóny. Následne pomocou vozidiel špeciálnej dopravy pracovníci strediska ČOV a K odstránili havarijný stav a kanalizačnú stoku z Demänovskej Doliny do Pavčinej Lehoty sprevádzkovali.
Okrem toho došlo aj k zatopeniu mechanického stupňa v čistiarni odpadových vôd v Pavčinej Lehote. „Na vstupnej stanici mechanického predčistenia sedimenty, štrk, piesok a väčšie nečistoty upchali hrablice a mechanický stupeň čistiarne prestal byť účinný. Havarijný stav sa dal riešiť tiež až po znížení hladiny Demänovky. Vozidlami špeciálnej dopravy sme dokázali mechanický stupeň vyčistiť, odsať a vystriekať, aby sa čistiareň dostala do pôvodného prevádzkového stavu,“ dodal P. Hán.
Ani skúsení dlhoroční vodári si nepamätajú, že by niekedy v minulosti nastala taká dramatická situácia v súvislosti s povodňami. Podľa nich si ľudia, ktorí to nevideli na vlastné oči, nevedia ani predstaviť hrozivé hučanie vody, valiacich sa skál, štrku a dreva dolu dolinami. Aj v takej situácii však museli robiť potrebné opatrenia, aby zabránili ešte väčším škodám a čo najrýchlejšie odstránili vzniknuté havárie na vodovodoch, kanalizácii a čistiarňach odpadových vôd.