Pod vplyvom reklám na zmäkčovacie prostriedky vody ľudia často nadobúdajú dojem, že mäkká voda je najlepšia. Aj mnohí obyvatelia Liptovského Hrádku a okolia, ktorým tečie z vodovodu tvrdšia voda ako ostatným v liptovskom regióne, si myslia, že by mali menej starostí s odstraňovaním vodného kameňa v domácnosti, keby mali mäkšiu vodu.
Väčšine obyvateľov okresu Liptovský Mikuláš dodáva vodu Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., (LVS). Vedúci hospodárskeho strediska vodovodov LVS, Ing. Pavol Danek, poznamenal, že pre spotrebiče v domácnosti je síce lepšia mäkšia voda, ale pre ľudský organizmus zasa tvrdšia.
Spotrebitelia dostávajú kvalitnú pitnú vodu
Tvrdosť vody závisí od geologickej skladby horniny, ktorou preteká. K spotrebiteľom sa z LVS dostáva voda zodpovedajúca všetkým parametrom podľa zákonov, je kvalitná a vhodná na pitie bez akýchkoľvek obmedzení v celom regióne.
„Pravidelne odoberáme vzorky na rozbor a vyhodnocujeme kvalitu pitnej vody. Čo sa týka tvrdosti vody v súvislosti s pitným režimom, na zdravie človeka vplývajú aj iné dôležité faktory. Najdôležitejšie však je, aby človek vodu pil a pravidelne dodržiaval pitný režim. Voda z vodovodu je výborným a jednoduchým zdrojom vápnika a horčíka pre organizmus,“ informoval Ing. Tibor Burger, vedúci oddelenia kvality vody LVS.
Pitný režim je dôležitý počas celého roka
Pitný režim má pre organizmus dôležitý význam nielen počas letných horúčav, ale aj teraz v zimnom období. Odborníci upozorňujú, že človek denne stratí v súvislosti s fyziologickými procesmi priemerne tri litre vody, ktoré treba doplniť.
Najlepšia na to je voda z vodovodu, ktorú nedokáže nahradiť žiadny iný nápoj. Navyše prístup k nej majú odberatelia napojený na verejný vodovod pohodlný, odpadávajú starosti s chodením na nákupy a skladovaním balenej vody. Z hľadiska ochrany životného prostredia je nezanedbateľná aj skutočnosť, že pri používaní vody z vodovodu na pitie, nevzniká odpad vo forme plastových fliaš.